Nenechte se napálit a vyzkoušejte aprílovou slevu 5 % na celý nákup. Kód: APRÍL24

5 častých chyb při umisťování zásuvek a vypínačů: nedělejte je také

Když se nám přestane líbit konferenční stůl v obývacím pokoji, jednoduše jej vyměníme. I pokud se zrovna netrefíme odstínem při výmalbě, jde věc napravit poměrně jednoduše. Se zásuvkami a vypínači je to složitější. Změna umístění nebo přidání dalších v již „hotovém” bytě není otázka několika minut. A tak je lepší variantou nic nepodcenit a vyvarovat se nejběžnějším chybám. Jaké to jsou?

1)  Ignorace norem

Asi tušíte, že není dobrý nápad umístit zásuvky a vypínače nahodile. Existují totiž bezpečnostní normy. Ty se týkají především koupelny a kuchyně, kde hrozí největší riziko nehody (blíže jsme se pravidlům pro tyto místnosti věnovali v předešlých článcích, tak je určitě nepřehlédněte). Ve zkratce – je třeba je usadit v bezpečné vzdálenosti od sprchy, vany i umyvadla a dřezu a také v dostatečné výšce pro případ vytopení.

2)  Šetření na počtu zásuvek

Je jasné, že svůj byt nechcete „ozdobit” desítkami zásuvek. Ale kvůli přehnanému šetření se může stát, že místo toho budete zakopávat o spoustu prodlužek, protože vám budou jednoduše chybět. A nepřemýšlejte jen nad svou aktuální situací. Co když se vaše rodina rozroste nebo si pořídíte další spotřebiče? Obecné pravidlo o počtu neexistuje, ale většinou funguje staré známé heslo: čím víc, tím líp.

3)  Nedostatečná praktičnost

A podobně to platí i o vypínačích. Nešetřete. V případě chodby vždy umístěte vypínač na všechny její konce. V ložnici zase oceníte vypínač u postele, abyste potmě nemuseli rozespalí šátrat po zdi.

4)  Podcenění designu

Možná jste slyšeli, že bílá klasika je, co se týče zásuvek a vypínačů, nejlepší volbou. Ale dnešní doba nabízí možností daleko více. Tak proč jich nevyužít? Zkuste netradiční barvy, materiály, tvary i styly, jaké umí třeba kliklap!

5)  Nevyužití odborníků

Výběr designu zvládnete sami (ale i v tomto ohledu se samozřejmě můžete obrátit na architekta nebo interiérového designéra), zbytek ale nechte na odbornících. Pokud jím tedy nejste vy sami. Zajistíte tak bezpečnost celé své rodině a elektrikář vám navíc poradí s mnoha praktickými otázkami.