Plast, kov nebo keramika: Jaký materiál zásuvek a vypínačů zvolit?

Materiály

Už přesně víte, kde zásuvky a vypínače ve vašem bytě budou (pokud náhodou ne, podívejte se na naše tipy, jak je v interiéru správně rozmístit), a znáte jejich počet. Zbývá už jen maličkost – vybrat vhodný typ. Jenže jak sami uvidíte, maličkost to rozhodně není. A důvodem je nepřeberná nabídka. V tomto článku si posvítíme na nejrůznější materiály vypínačů a zásuvek a jejich výhody a nevýhody, což vám pomůže výběr alespoň trochu zúžit.

Plast jako král mezi materiály

Pokud bychom měli zvolit nejoblíbenější materiál zásuvek a vypínačů, byl by to plast. Není se co divit, disponuje totiž řadou výhod. Je lehký, odolný, umožňuje nespočet různých barevných i tvarových provedení, a především nezruinuje váš rodinný rozpočet. Máte pocit, že vašemu do detailu vyladěnému interiéru kus plastu na zdi nebude slušet? Nenechte se mýlit. Dnešní technologie umožňují vytvoření skutečně designových kousků, jak dokazují například zásuvky a vypínače kliklap. Výsledek tak může být prakticky k nerozeznání od keramických produktů, za které byste si jinak museli značně připlatit. U plastových vypínačů si však pohlídejte jejich kvalitu a bezpečnostní stránku. Pozor: Nepraskají při montáži!!!

Keramika a porcelán: oblíbená volba nejen do retro interiérů

K populárním variantám patří i zásuvky a vypínače z keramiky či porcelánu. Upřít jim nelze kvalitní a bytelné provedení a originální vzhled. Často jsou k dostání ve vyhledávaném retro designu, takže zapadnou například do interiérů chat a chalup. Největším zádrhelem je však u nich cena. Řadu plastových produktů byste od těch keramických na první pohled nepoznali. Je tak tedy otázkou, zda můžete obětovat třeba i tisíce korun navíc, nebo ne.

Kov, beton nebo snad dřevo?

Na trhu jsou ale k dostání i daleko neotřelejší materiály. V menší míře tak můžete narazit i na zásuvky a vypínače z kovu, betonu, skla, břidlice nebo třeba přírodního dřeva. Pokud toužíte po originalitě a rozpočet neřešíte, určitě mohou být především do moderních interiérů zajímavou volbou. Smířit se však musíte s menší nabídkou a již zmíněnou vyšší cenou.