Sleva 5 % stále pokračuje, až do konce května. Kód: APRÍL24

Jak v interiéru správně rozmístit zásuvky a vypínače?

Rozmístění zásuvek a vypínačů

Používáte je každý den a jejich absence vás dokáže pěkně rozčílit. Zásuvky a vypínače ovlivňují běžný život víc, než by se mohlo zdát. Jejich rozmístění lze později jen těžko upravit, a proto byste se měli držet základních pravidel, která zaručí komfort ve vaší domácnosti.

Pohodlí a bezpečnost na prvním místě

 

Zásuvky a vypínače nám mají pomáhat a sloužit. V každé místnosti ale mají jinou funkci. Například v koupelně platí jiná pravidla než v obývacích místnostech. Právě tam totiž hrozí největší nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Prostor koupelny se dělí na 4 zóny. V prostoru vany nebo sprchového koutu nesmí být umístěny žádné zásuvky a vypínače. Nad vanou či sprchovým koutem a do vzdálenosti 600 mm ve vodorovném směru od nich mohou být pouze zařízení na malá napětí. Až od této vzdálenosti lze instalovat zásuvky a vypínače.

 

Stejně tak nesmí být žádné zásuvky a vypínače pod a nad umyvadlem. Mimo tato nařízení máte ale volnou ruku. Boj o jedinou zásuvku v koupelně určitě nechcete zažít, a tak vedle zásuvky na pračku, sušičku nebo radiátor myslete na zásuvky pro menší elektrická zařízení, jako je fén, holicí strojek nebo kartáček na zuby. Vypínače na světlo nad umyvadlem a velké stropní světlo pak umístěte tak, abyste je snadno našli i potmě.

Normy na počet zásuvek berte spíše orientačně

 

Norem se vy i projektanti a elektrikáři zkrátka držet musíte. Vedle rozmístění ale normy doporučují i minimální počet zásuvek, který však s dnešními potřebami příliš nekoresponduje. Tři, ale i pět zásuvek v kuchyni je skutečně málo. Sporák, trouba, lednička, myčka, mikrovlnná trouba, digestoř… A co dál? Nebudete mixovat, dělat si toasty ani vařit vodu na čaj? Zásuvky je potřeba mít jak pod linkou, tak nad ní.

 

Je dobré si předem rozvrhnout rozmístění spotřebičů i s ohledem na fakt, že se možná bude hodit mít o jednu zásuvku na té či oné straně navíc. Pokud budete mít zásuvky nad sebou, pak se hodí mít jednu z nich pootočenou. U vypínačů platí podobné pravidlo jako v koupelně. Předem také myslete na možnost LED osvícení linky, skříněk nebo šuplíků.

Myslete na své budoucí já

V ostatních místnostech si předem rozvrhněte, kde bude stát nábytek. Zásuvky se umisťují nejčastěji zhruba 30 cm od země, ale ty schované se hodí jen málokdy. Vhodné rozmístění na různých místech v obývacím pokoji i v ložnici je nutné nejen kvůli televizi, routeru nebo lampě, ale i kvůli vysávání či nabíjení. Vypínače je ideální mít na různých zdech místnosti, abyste mohli pohodlně zhasínat třeba i z postele. Vše pak do sebe musí zapadat i po stránce designu a je jen na vás, jestli dáte přednost klasice nebo retro stylu typu vypínačů kliklap. V první řadě ale myslete na to, že se zásuvkami a vypínači budete žít v jedné domácnosti po mnoho let.