Jak vysoko v bytě umístit zásuvky a vypínače?

Výška

O umístění zásuvek a vypínačů v mnoha případech rozhodují normy. Některé z bezpečnostních důvodů obejít nelze a mají smysl, v jiných případech máte volnější ruku. V jaké výšce by měly zásuvky a vypínače být, aby byly maximálně praktické a zároveň neohrožovaly zdraví rodiny?

Jak vysoko umístit zásuvky?

Zásadní roli u výšky umístění zásuvek hraje samotná místnost. Pro koupelnu a kuchyni totiž platí specifická a o něco přísnější pravidla. Zásuvky se nejčastěji umisťují 200 mm nad podlahou, což eliminuje rizika při vytopení bytu. Pro mnoho lidí je ale praktičtější umístění ve výšce 300 až 400 mm. V potaz vezměte i to, k čemu zásuvku budete využívat. Jinou výšku zvolíte patrně u nočního stolku, jiná se bude hodit u televize.

 

V koupelně i v kuchyni je třeba respektovat umývací zónu, což je prostor nad a pod umyvadlem, případně dřezem, kde zásuvky umístěny být nesmí. Na hranici této oblasti by měla být zásuvka umístěna ve výšce 1200 mm nad zemí. Možná máte pocit, že vám pravidla zbytečně komplikují situaci, myslete však na to, že důvodem je především vaše bezpečí.

Jak vysoko umístit vypínače?

V koupelně i v kuchyni je i v případě vypínačů třeba respektovat umývací zónu a dodržovat 600mm vzdálenost od sprchy či vany, v níž umístěny být nesmí. V ostatních místnostech už je vše více méně na vás. Standardem bývá instalace vypínačů ve výšce kliky, tedy zhruba 1050 mm nad zemí, a ve vzdálenosti 100 až 300 mm od dveřních zárubní.

 

Je pochopitelné, pokud si s těmito náležitostmi nevíte rady. Proto doporučujeme svěřit elektroinstalace odborníkům, kteří vám se správným umístěním pomohou. Na vás pak už budou jen příjemnější starosti, jako je výběr designu. Podívejte se například do nabídky kliklap.cz, kde najdete vypínače a zásuvky v populárním retro stylu, a to v různých barevných variacích a za příznivé ceny.