Nenechte se napálit a vyzkoušejte aprílovou slevu 5 % na celý nákup. Kód: APRÍL24

Zásuvky v koupelně aneb bezpečnost na prvním místě

Záskuvky v koupelně

Správné rozmístění zásuvek po bytě je obecně nezbytným předpokladem pro skvěle fungující domácnost. V koupelně byste jim však měli věnovat pozornost nejvyšší. Jedná se totiž o místo s vysokým rizikem úrazu. Jak si tedy se zásuvkami v koupelně poradit?

Seznamte se s bezpečnostními zónami

Ať už se do plánování nové koupelny pouštíte sami, nebo s odborníky, vyplatí se znát bezpečnostní koupelnové zóny, které napoví, kde (ne)mohou být umístěné zásuvky.

  • Zóna 0 udává prostor sprchového koutu nebo vany, kde žádné zásuvky být nemohou.
  • Zóna 1 je prostor nad zónou 0 do výšky 2 250 mm nad podlahou, v němž mohou být umístěna pouze zařízení na nízké napětí.
  • Zónu 2 hledejte v okolí zóny 1, a to konkrétně 600 mm vodorovně od ní a nad výškou 2 250 mm až po strop. Umístit sem lze například ventilátor nebo otopné zařízení, vyžadováno je minimální krytí IP44.
  • Zóna 3 sahá do vzdálenosti 2 400 mm a navazuje na zónu 2. Zde již není vyžadována speciální IP ochrana.

 

Tím však pravidla nekončí. A i když se mohou jevit pouze jako zbytečná omezování, myslete na to, že jde především o vaši bezpečnost. Zásuvky také nesmí být umístěny v mycí zóně, kterou udává pruh v šířce umyvadla od podlahy až po strop. Respektujte také to, že zásuvky musí být umístěny minimálně 200 mm nad zemí vzhledem k možnému vytopení.

Počet & vzhled zásuvek v koupelně

Uf, základní pravidla máme za sebou. Pokud máte malou koupelnu, možná za vás navíc vyřešila dilema, kam zásuvky umístit – moc možností totiž už patrně nezbývá. Vyvstává však další otázka: kolik zásuvek do koupelny dát? Vše se odvíjí od vybavení. Pokud máte v koupelně pračku a topný žebřík, počítejte raději pro každé z těchto zařízení se samostatnou zásuvkou. Další pak umístěte vedle zrcadla pro fén, holicí strojek nebo elektrický zubní kartáček.

 

Nenechte se zbytečně otrávit všemi pravidly natolik, že nakonec rezignujete na design. Pokud toužíte po jedinečném vzhledu zásuvek, nakoukněte do nabídky zásuvek kliklap, které zapadnou do retro i moderních koupelen.