Vyberte tu správnou elektroinstalační krabici!

Elektroinstalační krabice – prvek, který sice není vidět (v ideálním případě), ale určitě se bez něj při instalaci zásuvek a vypínačů neobejdete a jeho výběr hraje roli v otázce funkční i estetické. K čemu všemu při výběru přihlédnout?

Zvažte umístění

Ano, nejspíš tušíte, že se elektroinstalační krabice většinou umisťují do zdi (i když jsou možné i jiné varianty). Je ale důležité, zda se jedná o klasickou zeď, sádrokarton nebo třeba fasádu. Podle toho pak rozlišujeme základní typy elektroinstalačních krabic.

Vyberte vhodný tvar

Kulaté, nebo čtvercové? A vícenásobné, nebo jednoduché? Při výběru vycházejte ze svých plánů a potřeb, ale také z podoby zvolených zásuvek a vypínačů a jejich rámečků. Je dobré se z popisu produktů přesvědčit, zda budou jednotlivé komponenty v tomto ohledu kompatibilní.

 

Tip: Zaujaly vás zásuvky a vypínače kliklap v retro vzhledu a zajímavých odstínech? Pak k nim zvolte klasické kulaté elektroinstalační krabice, které rámeček dovede kompletně překrýt.

Nepodceňte rozměry

Pozornost věnujte především dvěma rozměrům, a to průměru a hloubce. Co se týče průměru, orientujte se podle zvolených zásuvek a vypínačů, respektive jejich rámečků. Pokud jde o hloubku, pro standardní přístroje v domácnostech se volí krabice hluboké 30 nebo 42 mm. Není ale od věci pro případ změn do budoucna rovnou zvolit hlubší variantu (např. 50 mm). Tu totiž vyžadují mnohé speciální typy zásuvek a ovladačů. Vyhnete se tím tak větším zásahům do zdi. 

Jeden materiál vládne všem

I elektroinstalačním krabicím vládne jeden z nejpoužívanějších materiálů současnosti, a to plast, konkrétně pak především termoplast. A jedním z hlavních důvodů je pochopitelně cena. Pokud je ale potřeba použít odolnější materiál, najdete i krabice z hliníku či dalších kovů.