Zásuvky, vypínače a dětský pokoj: co všechno vzít v potaz?

Zařizujete dětský pokoj? Pak mezi laděním barevných kombinací, praktického nábytku a hravých doplňků nezapomeňte promyslet i další důležitou věc –⁠ zásuvky a vypínače. A to jak jejich umístění, tak i výběr a celkový počet. Poradíme, jak na to.

Myslete na budoucnost

Možná nyní zařizujete pokojíček pro batole, ale pokud neplánujete další stěhování, dítě v tom samém pokoji doroste do studentského věku. Vybavení nebo barvy na stěnách se dají změnit jednoduše, ale se zásuvkami a vypínači už je to složitější. Proto už nyní myslete dopředu a řiďte se heslem: čím víc, tím líp. Především v případě zásuvek. Malému dítěti možná stačí dvě, ale teenager už bude mít nároky daleko vyšší.

 

V potaz vezměte i velikost místnosti, případně to, zda bude pokoj sdílet větší počet sourozenců. Do pokoje okolo 10 m2 umístěte alespoň 5 zásuvek, v pokoji o 12 m2 a více se jich využije i 7 a u pokojů o 20 m2 se nebojte klidně 10 zásuvek. 

Bezpečnost až na prvním místě

Ať už je vaše dítko jakkoliv staré, myslete na maximální bezpečnost. Zásuvky se standardně v obytných místnostech umisťují do výšky 20 až 30 cm od podlahy, proto se u malých dětí neobejdete bez záslepek. V otázce bezpečnosti hraje ale důležitou roli i osvětlení. Nezapomeňte proto k posteli umístit vypínač nebo alespoň lampičku. 

Budiž světlo

A u světla ještě zůstaneme. Učení, čtení, hraní – k tomu všemu je ho zapotřebí dostatek, abyste ochránili zrak dětí. Proto dbejte na dostatečné množství světelných zdrojů, a to jak v podobě stropních svítidel, tak i lamp u pracovního stolu.

Na designu záleží

Zařizování dětského pokoje dá práci, tak si dejte záležet i na vzhledu zásuvek a vypínačů. Nemusíte se omezovat na klasické bílé, hranaté varianty. Skvělou volbou budou třeba designy v hravých barvách, ať už jde o světle modrou nebo třeba zelenou. Nebo zvolte decentní světle šedou, která perfektně vynikne po boku pastelových tónů. Inspirací vám mohou být zásuvky a vypínače kliklap.