Velká letní Kliklap soutěž o proplacení objednávky je tady! Vyhrávají 3 z vás!

Zásuvky v kuchyni: na co si dát pozor?

 Zásuvky v kuchyni

Při rekonstrukci nebo stavbě nové kuchyně je třeba rozvrhnout celou řadu věcí. Vybíráme líbivé dekory, vhodné spotřebiče, typy skříněk a úchytů a praktické moderní vychytávky. Energii však nezapomeňte věnovat také zásuvkám. Byť se možná nejedná o tak zajímavou disciplínu, jejich špatné rozmístění by vás mohlo pronásledovat dlouhá léta pokaždé, když do kuchyně vstoupíte. 

Plánování jako základ

Prvním krokem k tomu, aby rozmístění zásuvek v kuchyni bylo praktické, smysluplné a navíc estetické, je dobré plánování. Rozvrhněte si přesně, kde bude stát jaký spotřebič a kolik dalších přístrojů, jako je varná konvice, kávovar či kuchyňský robot, bude mít své místo na lince. Pokud netušíte, nebojte se obrátit na odborníky. S plánováním vám pomohou designéři například v kuchyňských studiích, poradí ale i elektrikář. Pravidlem bývá, že se zásuvky nad pracovní plochou kuchyňské desky montují vedle sebe, a to i spolu s vypínačem. Ideálně pak také v jednotném designu, čehož docílíte například díky retro modelům kliklap.

Čím víc, tím líp!

Jestliže váháte, jestli zvolit zásuvek osm, nebo raději devět, vždy volte vyšší počet. Důvod? Za prvé není zrovna snadné zásuvky později přidávat, za druhé je už od začátku důležitý počet okruhů. Myslete i na své budoucí potřeby. Nyní si možná říkáte, že si vystačíte jen s rychlovarnou konvicí a další přístroje jsou zbytečné, ale co když pod stromečkem najdete vysněný kávovar, k tomu si pořídíte toustovač a každé ráno si budete chtít připravovat smoothie? Heslo čím víc, tím líp v kuchyních zkrátka u zásuvek platí. Méně vám bude vadit, že jedna zůstane nevyužitá, než když bude pět přístrojů bojovat o jednu volnou zásuvku.

Pozor na umístění

Počet zásuvek už znáte. Teď je třeba ještě přihlédnout k normám, které zaručí bezpečné využívání kuchyně. Myslete na mycí zónu v okolí dřezu, kterou si představte jako pruh v jeho šíři táhnoucí se od země až do výšky 2,25 m. Zde nesmí být žádné zásuvky, stejně jako v prostoru nad varnou deskou nebo sporákem.

Zásuvky ve spodní části linky, které většinou slouží pro velké spotřebiče, se umisťují ve výšce 200-300 mm nad zemí. Zásuvek nad pracovní plochou se pak týká pravidlo pro výšku 1200 až 1250 mm od podlahy.