Nenechte se napálit a vyzkoušejte aprílovou slevu 5 % na celý nákup. Kód: APRÍL24

Co je rustikální styl a jak ho poznáte?

Když se řekne rustikální styl, mnozí z nás si představí sruby nebo venkovské statky. Ale jeho podstata leží trochu jinde. Rustikální design je oslavou jednoduchosti, organických materiálů a hlavní roli v něm hraje přirozenost. Kdo se stal průkopníkem rustikálního stylu, jaké prvky jsou pro něj typické a jak si vytvořit rustikální domov?  

Kde se rustikální styl vzal?

Vznik rustikálního stylu je připisován americkým osadníkům, kteří si začali budovat své domovy daleko od měst. Stěhování nábytku na počátku 19. století nepřicházelo v úvahu, a tak si lidé museli vystačit s tím, co nabízela příroda okolo. Nejčastěji tak využívali materiály jako dřevo, kámen nebo kůže. Výsledkem byly jednoduché, ale hřejivé domovy s příjemnou atmosférou. A to je odpověď na to, proč je tento styl oblíbený i dnes.

Krása v nedokonalosti aneb definice rustikálního stylu

Jednoduše řečeno se dá rustikální styl popsat tak, že přírodu pozvete přímo do svého domova. Ale abychom si to vysvětlili trochu méně abstraktně, jde o to využít materiály v jejich přirozené kráse. Žádné dokonale uhlazené linie, suky a rez na kovu jsou tím, co dává rustikálnímu stylu charakter. A jaké prvky jsou pro něj typické?

  • Do popředí se dostávají zemité tóny, jako je hnědá, béžová a šedá, které doplňuje zelená, modrá a červená.
  • Hlavní roli zde hraje masivní dřevo, které je jen minimálně opracované tak, aby vynikl jeho přirozený vzhled. Doplňuje jej kámen, kov, cihly nebo kůže.
  • Důraz je kladen na neopracovanou a mnohdy drsnou texturu prvků a materiálů. Nic lesklého ani dokonale hladkého zde nemá místo.
  • Rustikální styl přeje domácím kutilům, nábytku z druhé ruky i původním prvkům starých staveb.

Pusťte domů rustikální styl

Rustikální design je především o materiálech. Do bytu postavte kovové svícny, na zem položte koberce imitující zvířecí kůži, sáhněte po kulatých zásuvkách a vypínačích v černé, kachlově zelené či hnědé barvě (najdete je na e-shopu kliklap) a nezapomeňte na zeleň, třeba i v podobě věnců na zdech. Pokud už doma máte krb obložený kamenem nebo dřevěné trámy na stropech, máte vyhráno. A dobrou zprávou je, že za rustikální vybavení není třeba utrácet vysoké částky. Stačí jen trochu upravit původní nábytek nebo mu dát novou funkci. Co třeba staré dveře využít jako stůl?

 

Není rustikální design tím pravým? Podívejte se na 5 nejoblíbenějších stylů v interiéru a určitě si vyberete.