Sleva 5 % stále pokračuje, až do konce května. Kód: APRÍL24

Seznamte se s typy elektroinstalačních krabiček do zdi

 

Při umisťování vypínačů a zásuvek vidí většina z nás až finální výsledek, kdy už jsou tyto prvky umístěné na zdi. Pod nimi se ale skrývá podstatná část celého systému, kterou jsou elektroinstalační krabice. K čemu slouží a jaké druhy jsou k dostání?

K čemu elektroinstalační krabice slouží?

Elektroinstalační krabičky mají dvě hlavní funkce. Sloužit mohou k propojení kabelů a vodičů, nebo právě k připevnění zásuvek, vypínačů či ovladačů (tzv. elektrotechnických prvků). Plnit také mohou oba úkoly současně. Hodí se vědět, že připojovací rozměry těchto krabic jsou normalizované, což znamená, že se nemusíte bát kombinovat krabice a zásuvky různých výrobců.

Vyberte tu správnou

Přesto ale není jedno, kterou vyberete. Jak víte, zásuvky a vypínače mohou být umístěny na různých místech. V závislosti na tom rozlišujeme několik druhů:

  • Krabice pod omítku

Jak název napovídá, tyto krabice jsou určené pro instalaci do zdi. Hodí se i pro vícenásobné rámečky, kdy máte nad sebou nebo v řadě více zásuvek a vypínačů.

 

  • Krabice do dutých stěn

Elektroinstalační krabice do dutých stěn se hodí pro montáž do sádrokartonu. Využívají se hlavně při rekonstrukcích a jiných úpravách interiéru.

 

  • Krabice lištové

Pokud není možné použít krabice pod omítku, využívají se krabice lišto. Slouží k upevnění na zeď ve vnitřních prostorách.

 

  • Krabice do zateplení

I zde je označení všeříkající. Tyto krabice se využívají do zateplených fasád (polystyrenu) a rozlišujeme několik dalších druhů v závislosti na jejich účelu.

 

Setkat se můžete i s mnoha dalšími typy, jako jsou například krabičky sloužící k instalaci do podlahy, stropu či parapetu nebo krabice do betonu. Vedle umístění a účelu je pak můžete vybírat i na základě dalších faktorů, jako je materiál, výrobce, barvy nebo třeba teplotní odolnost. Pokud si nebudete vědět rady, nezoufejte. S nákupem těch správných vám pomůže elektrikář.