Jednoduchý, nebo dvojitý vypínač? Vysvětlíme, poradíme!

Už jste se rozhodli, kolik vypínačů kam rozmístíte, dokonce jste si vybrali i design. Vyvstává však další otázka –⁠ zvolit jednoduchý, nebo dvojitý vypínač? Liší se od sebe nejen podobou, ale především vnitřním uspořádáním a funkčností. Jak správně vybrat, aby byl výsledek maximálně praktický?

Řazení vypínačů ve zkratce

Až budete vypínače pořizovat, setkáte se s různým označením podle jejich řazení. K nejběžnějším patří řazení č. 1, č. 6 nebo č. 7. Typů je ale mnohem více. Každý z nich má jinou funkci: některé mohou ovládat více svítidel, další umožňují ovládání ze dvou míst… Zní to složitě, ale nebojte se. Detaily necháme elektrikářům a zaměříme se jen na to, jak správně vybrat. 

Kdy použít jednoduchý vypínač?

Jednoduchý vypínač si představte jako klasický model s jedním ovládacím prvkem (klapkou). Nejčastěji se u nich setkáme s řazením č. 1, č. 6 a č. 7. Co to znamená? V prvním případě je jednoduchý vypínač vhodný do místnosti s jedním vchodem, ovládá tedy jedno světlo z jednoho místa. Řazení č. 6 se hodí tehdy, když potřebujete osvětlení zapnout na jednom a zhasnout na druhém konci místnosti. To má využití na chodbách, na schodech (proto se mu někdy říká také schodišťový), ale také třeba v ložnicích nebo prostorných místnostech. Řazení č. 7 je pak pro ještě náročnější domácnosti, kdy například chodbové osvětlení chcete ovládat hned ze tří různých míst. U řazení č. 6 a 7 budete vždy potřebovat dva vypínače stejného typu.

Kdy se bude hodit dvojitý vypínač?

Dvojitý vypínač se dvěma klapkami lze nakonfigurovat na řazení č. 5 a č. 6+6. A hned si vysvětlíme, co to znamená. Řazení č. 5 nese také označení “lustrové”. Umožňuje totiž spínat různé části jednoho osvětlení, např. lustru, stejně tak jej ale lze využít k ovládání dvou samostatných svítidel nebo třeba osvětlení a ventilátoru zároveň. Řazení č. 6+6 je pak velmi podobné řazení č. 6 s tím rozdílem, že umožňuje ovládání dvou okruhů ze dvou různých míst. Na obou koncích chodby tak například můžete zapnout světlo na chodbě i schodišti. Nezapomeňte, že v tomto případě si musíte pořídit vypínače dva.