Velká letní Kliklap soutěž o proplacení objednávky je tady! Vyhrávají 3 z vás!

Historie vypínačů: dlouhá cesta k bezpečí a stylu

Jeden rychlý pohyb a místnost vmžiku zahalí světlo – něco tak běžného, jako je rozsvícení světla, ale bylo dříve spíše zkouškou odvahy. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se vlastně vypínače vyvíjely? Pojďte s námi na (krátkou) historickou exkurzi.

Za vším hledej Edisona

Geniální vynález žárovky Thomasem Edisonem s sebou přinesl další potřebu bezpečný vypínač. Tento americký vynálezce se dokonce na prvních pokusech o jeho sestavení podílel, ale nebylo to úplně ono. S bezpečnější a praktičtější variantou přišel okolo roku 1883 John Henry Holmes, který vytvořil spínač s tehdy inovativní technologií rychlého přerušení. Ta se mimochodem používá dodnes. Vznikl tak vypínač s dlouhou životností, který zároveň výrazně snižoval riziko požáru, protože redukoval hromadění usazenin z jiskření.

Mechanismus prvních vypínačů

A jak první vypínač vypadal? Světlo se ovládalo pomocí dvou tlačítek, kdy při zmáčknutí jednoho vystoupilo druhé. V roce 1916 si pánové Morris Goldberg a William J. Newton nechali patentovat vypínač s přepínacím mechanismem, s nímž se pojil klasický zvuk „klapnutí” a v mnohých ohledech už se blížil dnešní podobě. Jen pár let poté spatřily světlo světa otočné vypínače. Protože se do Československa přivážely z Německa a zdobily prvorepublikové vily, staly se symbolem luxusu a zámožnosti. Ve druhé polovině 20. století pak přišla éra kolébkových, respektive klapkových vypínačů. A získaly i nový tvar, kdy do hry vstoupil čtverec. 

Jak šel čas s materiály

Je na místě zmínit ještě jeden podstatný aspekt vypínačů, jejich materiál. První vypínače byly nejčastěji z porcelánu a jejich kouzla se stále někteří výrobci drží. Následovala doba bakelitová, která přinesla velmi odolné a nehořlavé vypínače a také větší možnosti, co se designu týče. A pokračování už znáte polykarbonát nebo ABS mezi materiály vedou i dnes.

 

Co je na historii vypínačů ještě zajímavé? Každá jejich fáze měla z estetického hlediska něco do sebe. Pokud stále nemůžete dostat krásu starých vypínačů z hlavy, nakoukněte do nabídky kliklap, kde najdete vypínače v původním lesklém a kruhovém designu.