Barvy, opulentnost i divočina: to je art deco styl v interiéru

Chybí vám mezi trendy v interiérovém designu výraznější barvy a kapka elegance a luxusu? Pak zkuste do svého bytu vnést styl art deco. Možná dnes není tolik vidět, ale rozhodně se na něj nezapomnělo. Okázalost 20. let minulého století se totiž nejspíš nikdy neokouká. A i když si patrně nezařídíte v duchu art deco celou domácnost, i pár prvků dodá každé místnosti jedinečný vintage nádech. Jak na to?

Více je více

Samotný styl vznikl ve Francii. Skutečného rozkvětu se ale dočkal především v USA, kde se mu dařilo až do 40. let, kdy se do popředí začala dostávat jednoduchost. Art deco ale hlásá přesný opak a dalo by se říct, že razí heslo „více je více”. K jeho poznávacím znamením patří především geometrické prvky, symetrie a luxusně vyhlížející materiály, jako je lesklé lakování, samet, mramor, ebenové dřevo nebo imitace zvířecích kůží. 

 

Pokud jde o barvy, vedou nápadné a výrazné tóny doplněné černou nebo kovovými akcenty. Sytá žlutá, červená, zelená, modrá a růžová připomínající drahé kameny, ty všechny tu mají své místo, stejně jako krémové a béžové odstíny.

Přidejte kapku art deco stylu do svého domova

Pohled na opulentní interiéry laděné do tohoto stylu bere dech. Ale vy můžete začít po troškách. Třeba takhle:

  • Zaměřte se na osvětlení. Moderní lampy a lustry s minimem zdobení v protáhlých nebo obloukových tvarech s mosazným či zlatým povrchem budou tím pravým.
  • Slušet bude vaší koupelně i obýváku další typický znak art deca – oblouky. Zaoblená zrcadla, opěradla křesel, rámy obrazů, to všechno pozvedne estetiku každého interiéru.
  • Art deco je do určité míry ovlivněné také cestováním do exotických zemí. Zvířecí vzory nebo egyptské hieroglyfy tak vnesou do místnosti nečekaný a originální prvek.
  • Nebojte se kombinovat materiály a vzory. Kostky, „stromečkový” chevron vzor, ale i puntíky umí dodat šmrnc.

Jednoduchým způsobem, jak do interiéru zakomponovat lesklé prvky, jsou zásuvky a vypínače kliklap ve stylovém vintage designu.