3 tipy, jak vybrat zásuvky a vypínače do interiéru

Tipy

Pryč jsou už doby, kdy měli všichni stejné zásuvky a vypínače, ideálně ještě umístěné ve výšce očí. Dnes si můžete vybrat z nepřeberného množství materiálů, barev a stylů. Kvůli široké nabídce ale vlastně nastává problém, jak vybrat zásuvky a vypínače, které se hodí právě do vaší domácnosti.

Bez techniky to nejde

Než se vrhnete nakupovat skvělé designové kousky, je nutné si zjistit technické parametry. U zásuvek technickou stránku řešit nemusíte, ale dobře si promyslete, jestli chcete jedno nebo dvojzásuvku, popřípadě jestli není vhodné mít jednu pootočenou.

Vypínače jsou trochu složitější. Pokud si nejste jisti, elektrikář vám určitě poradí s tím, zda potřebujete křížový, střídavý nebo jednopólový vypínač. Tím se vám alespoň trochu zúží možný výběr a nebudete se muset vracet do obchodu s vypínačem, který nemůžete zapojit.

U některých typů vypínačů pak můžete volit z různých doplňkových funkcí, které se ale promítají i do ceny. Dobře tedy zvažte, zda je skutečně využijete.

Nepodceňujte kvalitu

Pokud už znáte technické parametry, přichází na řadu výběr samotného typu. Doporučujeme z hlediska bezpečnosti nepodceňovat kvalitu materiálu, který by měl být odolný proti zahoření. V ideálním případě také volte pouze důvěryhodné prodejce a značky se stálými produktovými řadami. Může se totiž stát, že budete časem potřebovat přikoupit jeden vypínač nebo zásuvku navíc, a v tom případě oceníte snadnou dostupnost kousků ve stejném provedení.

Konečně přichází design

Díky široké nabídce dnes není problém sladit zásuvky a vypínače s barvou zdi, vzhledem gauče nebo kompletním stylem interiéru. Barevným kombinacím, velikosti nebo materiálu se meze nekladou, byla by ale škoda se držet pouze čtvercové klasiky. Nejen do místností s nádechem retra se budou hodit kulaté vypínače a zásuvky z nabídky kliklap. Skvěle zapadnou i do moderních bytů či kanceláří, navíc potěší příznivou cenou a zároveň vysokou kvalitou.