5 tipů, jak ušetřit za elektřinu

5 tipů, jak ušetřit za elektřinu

Všude kolem slýcháme, že bychom měli šetřit. A to i co se týče energií, jejichž ceny byly v posledních měsících více než kolísavé. Šetření ale není jen o penězích, přispíváme tím také k ochraně naší planety. Jak se do toho konečně pustit? Tady je pár tipů, které vás nebudou stát skoro nic, a přitom fungují!

1.  Vypínejte všechno, co jde

Že je důležité zhasínat světla při odchodu z místnosti, už určitě víte. Stejně tak ale nezapomínejte vypínat všechny přístroje, které nepoužíváte. Ať už jde o televizi, počítač, herní konzoli… Ale i když jsou vypnuté, spotřebovávají, byť malé, množství energie, pokud je necháte zapojené. Stejně jako nabíječky, které zrovna nic nenabíjejí. A proto platí – vypojujte kabely ze zásuvky, nebo si pořiďte prodlužku s vypínačem, která vám ušetří práci.

2.  Využívejte spotřebiče chytře

K největším žroutům energie v domácnosti patří lednice, pračka, myčka a sušička prádla. A je tak třeba je využívat maximálně efektivně. Lednici nastavte na optimální teplotu mezi 4–5 °C a ujistěte se, že je těsnění stále v dobrém stavu. Pokud můžete, perte prádlo ve studené vodě. Myčku vždy pouštějte až ve chvíli, kdy je skutečně plná. A co se týče sušičky, zkuste její užívání co nejvíce omezit. 

3.  Posviťte si s LEDkami

Pokud jste sice LED žárovky kdysi dávno vyzkoušeli, ale zrovna vás neoslovily, dejte jim šanci znova. Znamenají opravdu velkou úsporu (i přes počáteční o něco vyšší investici) a jejich nabídka je v dnešní době prakticky nekonečná.

4.  Na zásuvkách záleží

Věděli jste, že vedle klasických zásuvek existují i USB zásuvky (a najdete je i v nabídce kliklap), které se hodí pro nabíjení spousty přístrojů, které využíváme dennodenně? Jejich výhoda spočívá i v tom, že nabíjejí rychleji a tudíž úsporněji.

5.  Zajistěte si ideální teplotu

Ať už vytápíte byt elektřinou, nebo jiným způsobem, možná topíte, nebo naopak chladíte místnost trochu zbytečně. V zimě se ujistěte, že okna dostatečně těsní a topte hlavně tam, kde trávíte nejvíce času. Do ostatních místností zavřete dveře, ať vám teplo neuniká. V létě zase zatahujte závěsy a žaluzie, aby vám interiér sluneční paprsky nevyhřívaly celý den, a větrejte hlavně brzy ráno a večer.