Velká letní Kliklap soutěž o proplacení objednávky je tady! Vyhrávají 3 z vás!

Typy a řazení vypínačů: vyznáte se v nich?

Už jste někdy v souvislosti s vypínači zaslechli pojmy jako “schodišťák” nebo “lustrák”, ale za mák jste netušili, o čem je řeč? Po přečtení následujících řádků už budete mít jasno. Jedná se totiž o druhy řazení vypínačů, na které si v tomto článku posvítíme. Nebojte se, nebudeme zabředávat zbytečně do hloubky, ale podíváme se na věc jednoduše a prakticky. Zkrátka tak, abyste při rekonstrukci bytu věděli, o čem elektrikář mluví.

Co je řazení vypínačů?

Pojem řazení značí vnitřní uspořádání vypínačů. Každé řazení totiž nabízí jiné funkce. Ačkoliv vypínače vypadají zvenku stejně, některý dokáže ovládat různé části jednoho osvětlení, další zapnout ventilátor v koupelně. Při výběru vypínače je tak třeba zohlednit i tyto požadavky a k tomu se hodí řazení pochopit.

Jaká jsou nejběžnější řazení vypínačů?

Nejčastěji se setkáte s řazením č. 1, 6 a 7, ale ve zkratce si představíme i některé další typy.

 

  • Řazení č. 1: Pod tímto označením se skrývá klasický jednopólový vypínač (s jednou klapkou), který máte běžně doma. Nejčastěji na toaletě nebo v menších místnostech, kde stačí ovládání osvětlení z jednoho místa.
  • Řazení č. 5: Až uslyšíte pojem “lustrák”, řeč je o řazení č. 5. Umožňuje ovládání dvou okruhů z jednoho místa, a to pomocí dvou klapek, kdy jedna například rozsvítí lustr, druhá zapne ventilátor.
  • Řazení č. 6: U tohoto řazení zase můžete slyšet přezdívku “schodišťák”. A napovídá, k čemu slouží, tedy k ovládání jednoho okruhu ze dvou míst. Dole na schodech rozsvítíte, nahoře bezpečně zhasnete. Ale použít se dá samozřejmě i jinak, třeba v případě větších místností. Vždy si tedy pořiďte dva kusy.
  • Řazení č. 6+6: Možná tušíte, že řazení 6+6 má hodně společného se “schodišťákem”. Funguje podobně, ale ještě trochu sofistikovaněji. Vypínač má dvě klapky, takže můžete rozsvítit nejen světlo na schodech, ale i na chodbě, a nahoře obě osvětlení zhasnout.
  • Řazení č. 7: Tento typ vypínače, nazývaný též “křížák”, využijete, když budete potřebovat ovládat osvětlení ze tří nebo více různých míst. Vkládá se zpravidla mezi vypínače č. 6.

 

Máte už v řazení jasno? Výborně, teď už vás čeká ta o něco atraktivnější část, výběr designu vypínače. Nezapomeňte si prohlédnout nabídku kliklap, která zahrnuje stylové, bezpečné a cenově příznivé modely.